Award preliminary

JT Abdelaziz Onkoud 45

2018-19

Mats aidés 2-n coups

Minsk , 02 novembre 2019

Theme imposed  : in each move , play in same square.

Participants :

Bilokin Yuri:45* ;Caillaud Michel:20,44 ;Csak János:4,5,16,17 ;Gurgui Dan-Constantin:13,18 ; Kapros Jorge :8*,9*,10*,11*,12* ;Labai Zoltán:42,43 ;Lois Jorge :8*,9*,10*,11*,12* ; Medintsev Vitaly :1,2,3 ;Navon Emanuel:48,49 ;Semenenko Valery:41* ;Shorokhov Boris:41* ;Spitsyn Alexandre :14,15 ;Tar Gábor:6,7 ;Ugnivenko Olexy:23*,24*,25*,26*,27*,28*,29*,30*,31*,32*,33*,34*,35*,36*,37*,38*,39*,40*,50*,51 ; Vasilev Stanislav:45* ;Witztum Menachem:21, 22,46,47  & Zalokotsky Roman:23*,24*,25*,26*,27*,28*,29*,30*,31*,32*,33*,34*,35*,36*,37*,38*,39*,40*,50*,52.

Award Preliminary JT Abdelaziz Onkoud 45

10° Tourney Maroc Échecs 2020.

10° Tourney Maroc Échecs 2020

  • Section A- 2# : Judge Franz Pachl.
  • Section B- 3# : Judge Mike Prcic.
  • Section C- 4-10# : Judge Ralf Kraetschmer.
  • Section D- Study : Judge Helmut Waelzel.
  • Section E- H2# : Judge  Valéry Kirillov.
  • Section F- H2,5-3# : Judge Janos Csak .
  • Section G- H3,5- 10: Judge Marcos Roland .
  • Section H- HS 2-5# : Judges Eric Huber & Vlaicu Crisan( Orthodox & Fairy section)
  • Section I- Serie : Judge Sébastien Luce.
  • Section J- S# 2-10: Judge Valery Kopyl.
  • Theme free
  • Sent to : azonkoud@hotmail.com
  • Deadline  : 30 /06/2020

Maroc Echecs 2011-2019

  •  Maroc Echecs 2006 , MT Mustapha Bakkali
  • Winner : h# 2 , Jorge Kapros & Jorge Lois , Judge Yves Tallec.
  • Maroc Echecs 2007, MT Kamal Skalli.
  • Winner  h#3 , Christopher Jones , Judge Yves Tallec.
  • Maroc Echecs 2009, MT Tarik Rrhioua
  • Winner section A : h#2 , Michal Dragoun , Judge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section B: h# 2,5-3 , Christopher Jones & Vladislav NefyodovJudge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section C: h# 3,5-7, Guy Sobrecases & Jacques RotenbergJudge Abdelaziz Onkoud.
  • Maroc Echecs 2010 , MT Ahmed Bennis.
  • Winner 3-7# , Baldur Kozdon , Judge Alain Villeneuve.
  • Maroc Echecs 2011 , JT Mohamed Moubarak Ryan 55.
  • Winner 3# , Dinko Paskalev , Judge  Steven Dowd.
  • Winner 4-7# , Grigory Popov , Judge Steven Dowd.
  • Winner miniatures , Christian Poisson , Judge Steven Dowd.
  • Maroc Echecs 2011, MT Mokhtar Kadiri.
  • Winner section A : H#2 , Abdelaziz Onkoud , Judge Yves Tallec.
  • Winner section B : H#2,5-3 , Borislav Gadjanski,  Judge Michal Dragoun.
  • Winner section C: H# 3,5-7 , Fadil Abdurahmanovic, Judge Christopher Jones.
  • 1° Maroc Echecs 2011
  • Winner section A :  2# , Jacques Cramatte , Judge Jean Morice.
  • Winner section B : 3-7# , Grigory Popov ,  Judge Jean Morice.
  • Winner Section C : Study MT Boujemâ Kariouch , Peter Krug , Judge Siegfried Hornecker.
  • Winner section D: H#2 , Jan Kovalic , Judge Zivko Janevski.
  • Winner section E: H# 2,5-3 ,Jorge Lois & Jorge Kapros,  Judge Antonio Garofalo.
  • Winner section F: H# 3,5-7 , Mechislovas Rimkus , Judge Christer Jonsson.
  • Maroc Echecs 2012 , MT Boujemâ Kariouch.
  • Winner section A : H# 2 , Michal Dragoun & Dieter Mueller , Judge Christer Jonsson.
  • Winner section B: H# 2,5-3, Abdelaziz Onkoud,  Judge Christer Jonsson.
  • Winner section C: H# 3,5-7 , Henry Tanner,  Judge Christer Jonsson.
  • 2° Maroc Echecs 2012
  • Winner section A :  2# , Jacques Rotenberg , Judge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section B : 3# , Ladislav Salai & Michal Dragoun ,  Judge Alexandre Sygurov.
  • Winner section C : 4-12# , Grigory Popov ,  Judge Martin Hoffmann.
  • Winner Section D : Study , Vitaly Kovalenko , Judge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section E: H#2 , Menachem Witztum , Shaul Shamir & Uri Avner , Judge Pierre Tritten.
  • Winner section F H# 2,5-3 ,Shaul Shamir & Jean Haymann,  Judge Vadim Vinokurov.
  • Winner section G: H# 3,5-7 , Zlatko Mihajloski , Judge Kenneth Solja.
  • 3° Maroc Echecs 2013
  • Winner section A :  2# , Abdelaziz Onkoud & Jacques Rotenberg , Judge Zoran Gavrilovski.
  • Winner section B : 3# , Leonid Makaronez ,  Judge Kenneth Solja.
  • Winner section C : 4-12# , Leonid Lyubashevski & Leonid Makaronez,  Judge Ralf Kraetchmer.
  • Winner Section D : Study , Yochanan Afek & Martin Minski , Judge Richard Becker.
  • Winner section E: H#2 , Menachem Witztum , Judge Antonio Garofalo.
  • Winner section F H# 2,5-3 ,Uri Avner & Menachem Witztum,  Judge Christer Jonsson.
  • Winner section G: H# 3,5-7 , Abdelaziz Onkoud , Judge Pierre Tritten.
  • Winner section H : S# , Torsten Linss , Judge Abdelaziz Onkoud.
  • 4° Maroc Echecs 2014
  • Winner section A :  2# , Zoltan Labai, Judge Valerio Agostini.
  • Winner section B : 3# , Alexandre Fica & Zoltan Labai,  Judge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section C : 4-12# , Richard Becker,  Judge Dieter Mueller.
  • Winner Section D : Study , Daniel Keith & Martin Minski , Judge Alain Pallier.
  • Winner section E: H#2 , Abdelaziz Onkoud , Judge Alain Bienabe.
  • Winner section F H# 2,5-3 ,Abdelaziz Onkoud,  Judge Jorge Kapros.
  • Winner section G: H# 3,5-7 , Abdelaziz Onkoud / Mikola Kolesnik , Alexandre Semenenko & Valery Semenenko , Judge Vadim Vinokurov.
  • Winner section H : S# , Torsten Linss , Judge Dyan Kostadinov.
  • Winner Section I: Fairy 1 , Ladislav Packa ,  Judge Pierre Tritten.
  • Winner section J: Fairy 2, Anatoly Styopochkin,  Judge Eric Huber.
  • 5° Maroc Echecs 2015
  • Winner section A: 3# , Ladislav Salai & Emil Klemanic,  judge Alexandre Bulavka.
  • Winner section B: 4-12# ,Olivier Schmitt,  Judge Aleksey Oganesyan.
  • Winner section C: Study , Sergiy Didukh & Martin Minski,  Judge Abdelaziz Onkoud.
  • Winner section D:  H# 2 ,Ladislav Salai & Emil Klemanic ,  Judge Jorge Vitaly Medinstev.
  • Winner section E: H#2,5-3 , Vasil Krizhanivski , Judge Janos Csak.
  • Winner section F: H# 3,5-7 , Viktoras Paliunionis, Judge Christopher Jones.
  • Winner section G: S#2-12 , Genady Kozyura & Valery Kopyl , Judge Abdelaziz Onkoud.
  • 6° Maroc Echecs 2016
  • Winner section A:  H# 2 ,Janos Csak,  Judge Kenan Velikhanov.
  • Winner section B: H#2,5-3 , Abdelaziz Onkoud ,Judge Kenan Velikhanov.
  • Winner section C: H# 3,5-7 , Christer Jonsson,Judge Kenan Velikhanov.
  • 7°Maroc Echecs 2017
  • Winner section A:  H# 2 ,Francesco Simoni,  Judge Jorma Paavilainen.
  • Winner section B: H#2,5-3 , Viktor Sizonenko ,Judge Jorge Lois.
  • Winner section C: H# 3,5-7 , Viktor Sizonenko,Judge Kenan Sebastien Luce.
  • 8°Maroc Echecs 2018
  •  Winner section A : H# 2, Lennart Werner & Christer Jonsson , Judge Janos Csak.
  • Winner section B: H# 2,5-3 , Mikola Kolesnik & Roman Zalokotski , Judge Christopher Jones. 
  • Winner section C: H# 3,5-7, Georgy Oblyashevski,  Judge Valey Kopyl.
  • 9° Maroc Echecs 2019
  • Winner section A: H#2 , ,Judge Valery Gurov.
  • Winner section B : H#2,5-3,,Judge Valery Kirillov.
  • Winner section C: H# 3,5-7 ,,Judge Boris Shorokhov.
  • 10° Maroc Echecs 2020
  • Winner section A- 2# : Judge Franz Pachl.
  • Winner section B- 3# : Judge Mike Prcic.
  • Winner section C- 4-10# : Judge Ralf Kraetschmer.
  • Winner section D- Study : Judge Helmut Waelzel.
  • Winner section E- H2# : Judge  Valéry Kirillov.
  • Winner section F- H2,5-3# : Judge Janos Csak .
  • Winner section G- H3,5- 10: Judge Marcos Roland .
  • Winner section H- HS 2-5# : Judges Eric Huber & Vlaicu Crisan.  ( Orthodox section)
  • Winner section H- HS 2-5# : Judges Eric Huber & Vlaicu Crisan.  ( Fairy section)
  • Winner section I- Serie : Judge Sébastien Luce.
  • Winner section J- S# 2-10: Judge Valery Kopyl.

 

 

 

7th Azemmour , Vilnius 2019

Are you for or against monopoly?

The theme of the tourney: In each solution of a #2-4 helpmate, only two pieces play , one white and one black.

Some forms :

  • Form I – Same white piece (white monopoly) + same black piece (black monopoly);
  • Form II – Same white piece (white monopoly) + several distinct black pieces (black anti-monopoly);
  • Form III – Several distinct white pieces (white anti-monopoly) + same black piece (black monopoly);
  • Form IV – Several distinct white pieces (white anti-monopoly) + several distinct black pieces (black anti-monopoly).
  • White form and black form are required.
  • 2 solutions or more are required.
  • All moves , white and black , are thematic.

Other forms are possible :

White monopoly + white monopoly+ black anti-monopoly + white anti-monopoly.

Double white monopoly + black anti-monopoly.

And more…

 

  • Stipulation: h2-4 #
  • Judge: Abdelaziz Onkoud
  • Please send your problems
  • to : azonkoud@hotmail.com
  • Deadline: 21 august 2019
  • The tourney is open to everyone.
  • Prizes: dates.

http://helpman.komtera.lt/definition/Azemmour%207%20theme

Abdelaziz ONKOUD
Mémorial M. Gafarov-70 2016
2° Prix

h‡2,5                                             (2+13) C+
4 solutions
  • 1…Tb4 2.Th1   T×b6 3.Th7 Tb8‡
  • 1…Tç4 2.Fç2   T×ç6 3.Fh7 Tç8‡
  • 1…Td4 2.Dd3 T×d6 3.Dh7 Td8‡
  • 1…Té4 2.Th3   T×é6 3.Th7 Té8‡

http://helpman.komtera.lt/?fen=K5k1/p4pp1/1pppp3/6p1/b5R1/q3r3/8/1r6&moves=2.5

View in Helpmate Analyzer

Azemmour 2013-2018

  • 1° Azemmour Batumi 2013: 1° Prix , A. Semenenko & V.Nefyodov
  • 2° Azemmour Berne 2014:  1° Prix Menachem  Witztum
  • 3°Azemmour Ostróda 2015: 1-3° Prix , M.Witztum  , A. Semenenko , M.Caillaud
  • 4°Azemmour Belgrade 2016: 1-3°Prix , B. Shorokhov , F.Abdurahmanovic & G.Chumakov  , V. Krizhanivski
  • 5° Azemmour  (Dresde) 2017: 1-2° Prix , V.Krizhanivski & A.Semenenko ,  B.Udovic & N.Predrag
  • 6° Azemmour  Ohrid 2018: 1° Prix , F.Abdurahmanovic

7th Azemmour , Vilnius 2019

  • 1- Pierre Tritten   01/07/2019
  • 2- Pierre Tritten   01/07/2019
  • 3-Janos Csak 01/07/2019
  • 4-Dan-Constantin Gurgui 02/07/2019
  • 5-Dan-Constantin Gurgui 02/07/2019
  • 6-Janos Csak 04/07/2019
  • 7-Janos Csak 04/07/2019
  • 8-Janos Csak 04/07/2019
  • 9-Janos Csak 04/07/2019
  • 10-Rainer Kuhn 06/07/2018
  • 11-Rainer Kuhn 06/07/2019
  • Salutations de Pärnu, la plus grande plage en Estonie où il fait froid et où nous jouons au billard et composons des mats aidés du thème Azemmour. Antti, Henry, Jorma, Neal. 08/07/2019
  • 12-Menachem Witztum 08/07/2019
  • 13-Menachem Witztum 08/07/2019
  • 14- Rainer Kuhn 08/07/2019
  • 15-Rainer Kuhn 08/07/2019
  • 16- Franz Pachl  10/07/2019
  • 17– Franz Pachl  10/07/2019
  • 18– Franz Pachl  10/07/2019
  • 19- Vitaly Medintsev 12/07/2019
  • 20- Vitaly Medintsev & Anatoly Skripnik 12/07/2019
  • 21- Vitaly Medintsev 12/07/2019
  • 22- Velko Alexandrov 13/07/2019
  • 23-Vladislav Nefyodov 14/07/2019
  • 24-Menachem Witztum 15/07/2019
  • 25-Janos Csak 16/07/2019
  • 26-Ralf Kraetschmer 16/07/2019
  • 27-Franz Pachl & Ralf Kraetshmer 16/07/2019
  • 28-Marcos Roland 20/07/2019
  • 29-Gheorghe Nicolaescu 21/07/2019
  • 30-Kenan Velikhanov 21/07/2019
  • 31-Marcos Roland 22/07/2019
  • 32-Paz Einat 22/07/2019
  • 33- Tadeusz Lehmann 25/07/2019
  • 34- Franz Pachl 30/07/2019
  • 35- Luis Miguel Martin 31/07/2019
  •  36-Luis Miguel Martin 31/07/2019
  •  37- Anatoly Skripnik  02/07/2019
  •  38- Rolf Wiehagen & Mirko Degenkolbe  05/08/2019
  •  39- Gheorghe Nicolaescu & Dan-Constantin Gurgui 05/08/2019
  •  40- Gheorghe Nicolaescu & Dan-Constantin Gurgui 05/08/2019
  •  41- Rolf Wiehagen  06/08/2019
  •  42-Rolf Wiehagen  06/08/2019
  •  43- Ralf  Kraetschmer 06/08/2019
  •  44- Ralf  Kraetschmer 06/08/2019
  •  45- Velko Alexandrov  07/08/2019
  •  46- Dan-Constantin Gurgui 07/08/2019
  •  47- Alexandre Shpakovsky 08/08/2019
  •  48- Jaroslav Stun 10/08/2019
  •  49- Jaroslav Stun 10/08/2019
  •  50- Jaroslav Stun 10/08/2019
  •  51- Jaroslav Stun 10/08/2019
  •  52- Jaroslav Stun 10/08/2019
  •  53- Christer Jonsson & Rolf Wiehagen  11/08/2019
  •  54-Christer Jonsson & Rolf Wiehagen  11/08/2019
  •  55- Christer Jonsson & Rolf Wiehagen 11/08/2019
  •  56- Christer Jonsson & Rolf Wiehagen 11/08/2019
  •  57- Rolf Wiehagen & Christer Jonsson 11/08/2019
  •  58- Boris Shorokhov & Valery Gurov 12/08/2019
  •  59- Fadil Abdurahmanovic  12/08/2019
  •  60- Fadil Abdurahmanovic & Marko Klasinc 12/08/2019
  •  61- Marko Klasinc & Fadil Abdurahmanovic 12/08/2019
  •  62- Marko Klasinc 12/08/2019
  •  63- Alexandre Shpakovsky 13/08/2019
  •  64- Alexandre Shpakovsky 13/08/2019
  •  65- Igor Vereshchagin & Andrei Frolkin 13/08/2019
  •  66- Stefan Parzuch  13/08/2019
  •  67- Igor Vereshchagin & Andrei Frolkin 14/08/2019
  •  68- Vlaicu Crisan 15/08/2019
  •  69- Theodoros Giakatis  15/08/2019
  •  70-Theodoros Giakatis  15/08/2019
  •  71-Dan-Constantin Gurgui 15/08/2019
  •  72- Yosi Retter  16/08/2019
  •  73- Chandrasekeran K.R  16/08/2019
  •  74- Chandrasekeran K.R  16/08/2019
  •  75-  Alexandre Semenenko & Valery Semenenko  16/08/2019
  •  76- Alexandre Semenenko & Valery Semenenko  16/08/2019
  •  77- Alexandre Semenenko & Valery Semenenko  16/08/2019
  •  78- Chandrasekeran K.R  & Seetharaman K  17/08/2019
  •  79- Antti Parkkinen 17/08/2019
  •  80- Antti Parkkinen 17/08/2019
  •  81- Andy Ooms 17/08/2019
  •  82- Andy Ooms 17/08/2019
  •  83- Ralf  Kraetschmer 17/08/2019
  •  84- Ralf  Kraetschmer 17/08/2019
  •  85- Ralf  Kraetschmer 17/08/2019
  •  86- Cornel Pacurar & Adrian Storisteanu 19/08/2019
  •  87- Jorma Paavilainen 19/08/2019
  •  88- De Boer Johan  20/08/2019
  •  89- Ilija Serafimovic 21/08/2019
  •  90- Ilija Serafimovic 21/08/2019
  •  91- Johan De Boer 21/08/2019
  •  92- Evgeniy Garvriliv 21/03/2019
  •  93 Michael McDowell 21/03/2019
  •  94- Francessco Simoni 21/03/2019
  •  95- Franz Pachl & Michael Barth 21/03/2019
  •  96- Petko Petkov  21/03/2019
  •  97- Jacques Rotenberg 21/03/2019
  •  98- Marco Bonavoglia 21/03/2019
  •  99- Francessco Simoni 21/03/2019
  •  100- Valery Krivenko 21/03/2019
  •  101- Michel Caillaud 21/08/2019

Award Preliminiary  : A.Onkoud  23/08/2019

Award 7th Azemmour Vilnius 2019

  •   1° Version 23/08/2019
  •  2° Version 24/08/2019 :  2° Prize anticipated by Valery Gurov.
  •  3  Version 25/08/2019 : 3° Prize anticipated by Janos Csak &  4° Prize anticipated by Genady Kozyura ,
  • 4° Version  25/08/2019 : N°93  anticipated by M.Chapiro & E.Navon Problemesis 2005.
  • 5° Version 28/08/2019 :  N°61  Anticipated by F.Abdurahmanovic & V.Kotezovec Phenix 2016.
  • 6° Version 02/09/2019 :  N°1 Anticipated by Viktor Sizonenko  Orbit 2009.

 

Award 8° Tourney Maroc Échecs 2018

Award du 8° Tournoi de  Maroc Échecs 2018

Jugement définitif depuis le 25 novembre 2018.

A- H2# : Judge Janos Csak.

Award 8° Maroc Echecs 2018 section A

B- H2,5-3# : Judge Christopher Jones.

Award 8° Maroc Echecs 2018 section B

C- H3,5- 7: Judge Valery Kopyl.

Award 8° Maroc Echecs 2018 section C

————

Annonce du 9° Maroc Echecs 2019.

A- H2# : Judge Valery Gurov.

B- H2,5-3# : Judge Valery Kirillov.

C- H3,5- 7: Judge Boris Shorokhov.

6° Azemmour- Ohrid 2018

Thème imposé :

Dans un mat aidé  h1-6,5 , chaque espèce des 6 pièces ne joue qu’une seule fois.

In the helpmate h#1-6.5, six pieces of different kinds make exactly one move .

Abdelaziz ONKOUD
Mémorial M. Gafarov-70 2016
Prix spécial

h‡5,5                                          (10+10) C+

1…Ta5 2.b×a5 b4 3.a×b4 Fç2 4.d×ç2 Cé2 5.f×é2+ R×é2 6.Rg2 Da8‡

Abdelaziz ONKOUD
Exemple

h‡1               3 solutions           (6+5) C+

1.Té5 Cf6‡
1.Dd3 Fg2‡
1.Rd5 é4‡

Stipulation: h1-6,5#

Judge: Abdelaziz Onkoud

Please send your problems to : azonkoud@hotmail.com

Deadline: 5 September 2018

The tourney is open to everyone.

Prizes: dates.

6° Azemmour – Ohrid 2018

8° Maroc Échecs 2018

8° Tourney Maroc Échecs 2018
H2# : Judge Janos Csak.
H2,5-3# : Judge Christopher Jones.
H3,5- 7: Judge Valery Kopyl.
Theme free
Sent to : azonkoud@hotmail.com
Closing date : 30 06 2018